Nastavení verze PHP pro subdomény

Ve VPS Centru můžete kdykoliv nastavit PHP verzi pro každou z vašich subdomén. Proč je to dobré? Důvodů „proč“ existuje hned několik a my si je všechny rozebereme v našem článku.

Testování a vývoj

Různé subdomény mohou sloužit jako testovací prostředí pro nové verze PHP. Typickým příkladem je situace, kdy chcete provozovat vývojovou subdoménu s nejnovější verzí PHP, tak abyste mohli testovat kompatibilitu vašich aplikací, je nutné změnit verze PHP. To umožňuje oddělit produkční provoz od vývoje a testování.

Podpora aplikací

Různé aplikace mohou vyžadovat různé verze PHP. Například starší aplikace mohou být napsané v PHP 5.6, zatímco novější aplikace mohou vyžadovat PHP 7.4 nebo PHP 8.0. Konfigurace různých verzí PHP umožňuje provozovat starší i moderní aplikace na jedné doméně s použitím subdomén jiných verzí.

Bezpečnost a stabilita

Starší verze PHP mohou mít různé bezpečnostní chyby nebo nedostatky. Pokud máte starší aplikace, které nelze snadno aktualizovat na novější verze PHP, můžete tyto aplikace provozovat na samostatných subdoménách s odpovídající verzí PHP. Tak minimalizujete riziko, že by bezpečnostní problémy v jedné aplikaci ovlivnily i ostatní. Některé aplikace dokonce mohou být výkonnější na určitých verzích PHP. Můžete tedy optimalizovat výkon například tím, že různým subdoménám nastavíte specifické verze PHP.

Optimalizace

Například moderní aplikace mohou využívat výhod PHP 8.0, zatímco starší aplikace mohou být optimalizovány pouze pro PHP 7.4.

Na co si dát pozor při použití subdomén s různými verzemi PHP

Využití subdomén s jinými verzemi PHP má i svá úskalí. Ty se můžou poměrně jednoduše obrátit i proti samotnému správci domény.

Proto si nezapomeňte pohlídat:

  1. Bezpečnost, správu a údržbu verzí PHP na subdoménách: Správa různých verzí PHP na subdoménách může být náročná. Pravidelně sledujte všechny aktualizace, opravy a zabezpečení pro každou z verzí. Starší verze PHP můžou být zranitelnější. Automatizované nástroje pro správu verzí mohou pomoci udržovat konzistenci a snížit námahu.
  2. Výkon: Testujte výkon aplikací na různých verzích PHP a optimalizujte podle potřeby. Každá aplikace může být optimalizovaná na jinou verzi PHP, doporučujeme tedy monitorovat verzi PHP podle aktuální potřeby aplikace.
  3. Technická podpora: Je nutné mít na paměti, že čím starší verze PHP, tím je menší pravděpodobnost technické podpory. Dříve či později starší verze PHP začne být problematická a nutí k úpravě stránek.

Nastavení jiných verzí PHP pro subdomény ve VPS Centru

Prvním krokem je založení subdomény. Pokud nevíte, jak na to, můžete mrknout na náš jednoduchý návod.

Další možností je vytvořit subdoménu přímo ve VPS Centru:

Po založení subdomény přejděte zpět do nastavení konkrétní domény.

Najděte vytvořenou subdoménu, u které si můžete nastavit aktuální nebo jakoukoli jinou verzi PHP.

Nové změny potvrďte tlačítkem „nastavit“.

A to je vše, nyní jste úspěšně změnili verzi PHP na subdoméně, gratulujeme.

Pomohl Vám tento článek?

Podobné články