Git a automatický deploy ve VPS Centru

Od releasu VPS Centra 2.59 umožňuje aplikace jednu super funkci. V rámci každé domény na serveru s VPS Centrem můžete založit Git repozitář. Je rychlým a efektivním pomocníkem při vývoji webů, aplikací nebo jiných softwarů. Co všechno se hodí o něm vědět? A co je jeho největším přínosem právě ve správě serverů a domén? Na to se mrkneme v dnešní nápovědě.

Co je to Git?

Git je distribuovaný systém správy verzí zdrojového kódu. Vznikl pod rukama Linuse Torvaldse v roce 2005. Ani on sám zřejmě netušil, že se z nástroje stane nejpopulárnější pomocník snad každého vývojáře, dostupný z jakéhokoliv počítače.

Git je open source systém a ve Váš Hosting taková řešení rádi podporujeme. Mnoho open source projektů prošlo testem na námi konfigurovaném hostingu. Mrkněte, jaké další technologie podporujeme.

S Gitem můžete snadno sledovat veškeré změny, v souborech projektu, při vývoji softwaru, zkrátka všude, kde je na pozadí ohromné množství kódu, ve kterém není úplně snadné se rychle vyznat.

Typicky se používá například při vývoji softwaru a webových stránek, kde může každá drobná změna způsobit pořádnou neplechu. Díky Gitu můžete snadno sledovat, kdo, kdy a jakou změnu v kódu udělal, a pokud se něco pokazí, snadno to opravit. A co z toho vyplývá? Že je neocenitelný v rámci práce v týmu.

Hlavní výhody Gitu

Bez pochyby největší výhodou Gitu je právě schopnost pracovat na projektu kolektivně s ostatními vývojáři. Jakékoliv změny můžete (v případě problémů) rychle a bezpečně vracet zpět a udržovat tak přehled v různých verzích projektu.

Git je klíčový pro efektivní spolupráci v týmech, umožňuje paralelní vývoj funkcí a zjednodušuje procesy jako code review a testování.

Při vývoji webových stránek pomáhá vývojářům snadno spravovat různé verze kódu, experimentovat s novými funkcemi bez rizika narušení stabilní verze a rychle opravovat chyby.

Jak nastavit Git ve VPS Centru

S VPS Centrem dostává Git novou dimenzi – umožňuje vám „deployovat“, tedy aktualizovat váš online projekt automaticky pouhým nahráním změn do Gitu. To šetří čas a minimalizuje chyby při přenosu nových verzí vašeho projektu na web.

První kroky nastavení Gitu s VPS Centrem:

  1. Založení účtu: Než začnete Git používat, potřebujete vlastní účet ve VPS Centru a k němu přidat veřejný SSH klíč pro bezpečné připojení a komunikaci se serverem.
  2. Oprávnění: Aby bylo možné Git spravovat, musíte mít buď oprávnění ke správě domén, nebo specifická oprávnění pro práci s Gitem.
  3. Zakládání repozitáře: Při vytváření Git repozitáře specifikujete jeho název pro snadnou identifikaci, volitelnou poznámku, složku pro automatické propisování změn, a nastavení větve pro deploy. Také vyberte, kteří uživatelé mohou repozitář používat.

Velká výhoda hostování Gitu přímo na serveru s VPS Centrem je možnost automatického deploye. Tedy aktualizace vašeho projektu na serveru jen tím, že „pushnete“ (nahrajete) novou verzi zdrojového kódu repozitáře.

Seznam vytvořených uživatelů.
Nezapomeňte uživateli přidat veřejný SSH klíč pro bezpečné připojení a komunikaci se serverem.
Avšak nepleťte si jej s SSH připojením na terminál.
Nastavte typ oprávnění každému uživateli. Aby mohl uživatel pracovat s Gitem, musí mít oprávnění ke správě git repozitářů nebo ke správě domén.

Uživatelé, oprávnění a další parametry

V okamžiku, kdy máte alespoň jednoho založeného uživatele, můžete založit Git repozitář. Uživatel musí mít buď:

  1. Administrátorská práva na všechny domény,
  2. a nebo přístup k dané doméně a ke správě Gitu. Je to samostatný typ oprávnění jako například pro správu databází.

Uživatel má následující parametry:

  • Název – slouží pro vaši snadnou identifikaci.
  • Poznámka – volitelný popisek pro vaše kolegy, co v repozitáři můžou najít.
  • Deploy složka – adresář, kam chcete, aby se soubory z repozitáře automaticky propisovaly. Můžete využít existující nebo založit úplně nový.
  • Git větev – název větve, která bude podléhat automatickému deploymentu. Můžete ponechat i defaultní master.
  • Uživatelé – seznam uživatelů s SSH klíčem, kteří mohou s repozitářem pracovat. Každému z nich zároveň nastavujete vlastní práva.
  • Příkazy – seznam příkazů, které server vykoná poté, co se aktualizují soubory na serveru.

Jakmile odešlete formulář s novým repozitářem, stačí chvilku počkat a repozitář se inicializuje. Pokud ve vámi zvolené složce už dříve existovaly nějaké soubory, ty se automaticky zálohují a soubory se použijí jako první commit.

Klonování repozitáře a automatický deploy

Po vytvoření repozitáře dostanete instrukce (dorazí e-mailem), jak si repozitář naklonovat na vlastní počítač a začít na něm pracovat. Použít můžete příkazovou řádku nebo jakoukoliv Git aplikaci typu SmartGit. Instrukce ke klonování najdete i v seznamu Git repozitářů.

Změny, které nahrajete do Gitu, se automaticky projeví na vašem online projektu. Respektive, po naklonování projektu je možné provést:

commit 

nových souborů a po akci:

push 

dojde i k deploynutí souborů do zvolené složky. Automatický deploy můžete kdykoliv zapnout nebo vypnout podle potřeby.

Repozitáře naleznete na serveru ve složce:

/git/<repozitář>

Pomohl Vám tento článek?

Podobné články