1. Úvod
  2. Servery základní
  3. Zakládání subdomén
  1. Úvod
  2. FTP
  3. Zakládání subdomén
  1. Úvod
  2. Domény
  3. Zakládání subdomén

Zakládání subdomén

Subdomény (domény 3. řádu) jsou pouze adresáře v adresáři hlavní domény.

V tomto případě budou fungovat adresy www.domena.cz, shop.domena.cz, posta.domena.cz atp..

Vytvářejte je proto tak, že se přihlásíte na FTP a na něm vytvořte novou složku v hlavním adresáři domény. (na stejné úrovni jako je www)

FTP účet si vytvořte ve VPS Centru (či Zákaznickém centru v případě hostingu). Nevytvářejte složky pod uživatelem root přes SSH. Dostaly by jiná práva než pro www-data. 

Nikdy nezakládejte ve VPS Centru doménu ve formátu subdomena.domena.koncovka. – Na první pohled se může zdát, ze je vše v pořádku, avšak některé vlastnosti nebudou dostupné a doména se nemusí vždy chovat podle předpokladů.

Pokud už takovou doménu máte založenou, situaci můžete vyřešit jejím přejmenováním pomocí VPS Centra a založením subdomén pomocí FTP.

 

DNS záznamy

Není od věci nastavit také DNS záznamy. Založte si A záznam speciálně pro danou subdoménu. Vyhnete se tak potížím, pokud se v budoucnu rozhodnete některou ze služeb hostovat na jiném serveru.

 

SSL certifikát pro subdomény

Lets Encrypt lze vygenerovat přímo z VPS Centra.

V pravém menu zvolte doménu, dále Nastavení a vyberte subdomény které mají mít certifikát. Stále platí, že DNS záznamy musí směřovat na tento server.

Poslední změna: 6 ledna, 2022

Pomohla ti tato nápověda?

Související články nápovědy