1. Úvod
  2. Hosting
  3. Open source aplikace na Váš Hosting

Open source aplikace na Váš Hosting

Podporujeme Open Source řešení, protože si myslíme, že to je nejlepší cesta kupředu.

Jdeme s dobou, tak pojeďte s námi! Na vašem webhostingu lze provozovat celou řadu různých projektů z open-source scény.

Díky nim máte i jako laik možnost získat bezplatně, nebo s minimálními náklady, vlastní redakční systém, fórum či blog.

Open Source systémy, neboli zdarma dostupné „hotové“ řešení webu, fóra, blogu apod., mají otevřený zdrojový kód. To znamená, jak technickou dostupnost kódu, tak legální dostupnost – licenci software.

Díky ní můžete využívat stovky různých veřejně dostupných modifikací nebo open source systémy přizpůsobovat k obrazu svému. Více třeba na wikipedii- open source.

Zde je jen několik z nich, které na naše servery zákazníci instalují nejčastěji.

WordPress

je dnes nejpoužívanější open source redakční systém vůbec. Staví se na nich blogy s několika návštěvami denně, ale jsou na něm postavené i gigantické globální weby, jako je například disney.com Tento publikační systém napsaný v PHP a MySQL má širokou uživatelskou a vývojářskou komunitu. Počet jeho stažení se počítá na miliony. Díky licenci GNU/GPL je tedy kompletně zdarma (je také zdarma šiřitelný či upravovatelný). Jako redakční systém pak obsahuje vše, co je nutné pro správu blogu či webu. Je v něm možné vytvářet články, stránky, uploadovat data na FTP, vkládat obrázky, vytvářet galerie a mnohé jiné.

Oficiální stránky: wordpress.org

NextCloud

je řešení v případě, že vám z nějakého důvodu nebude vyhovovat Office 365 nebo Google drive. Když už máte server, proč ho nevyužít naplno a nemít na něm i vlastní cloudové uložiště? Opět se jedná o Open Source, takže o různé doplňky a pluginy není nouze. Navíc pro vás máme připravený návod na jeho instalaci.

DokuWiki

Wikipedii známe všichni. Co ale takhle vlastní? Obsah je ale už na vás. Ať je to dokumentace k firmě nebo třeba k pejskům… Je sice cílena na vývojové týmy, pracovní skupiny a malé firmy, ale není problém z ní udělat databázi dokumentů prakticky pro jakýkoli účel. Má jednoduchou, ale silnou syntaxi, která dbá na to, aby datové soubory byly čitelné i mimo Wiki a zjednodušuje vytváření strukturovaných textů. Všechna data jsou uložena v obyčejných textových souborech a tudíž není potřeba databáze.

Oficiální stránky: www.dokuwiki.org/dokuwiki

Drupal

flexibilní redakční systém. Chcete blog? E-shop? Fórum? Korporátní web? To vše Drupal umožňuje díky svému modulárnímu systému. Malé, ale stabilní a rychlé jádro s dobrým rozhraním a moduly, na kterých staví. Pokud z nějakého důvodu nemůžete nebo nechcete používat WordPress, Drupal je určitě důstojnou alternativou.

Oficiální stránky: drupal.org

Moodle

Boom placených online kurzů už je pryč. Neznamená to ale, že pro Moodle nenajdete využití. Moodle je platforma pro tvorbu právě takových online kurzů. Komerčních výsledků, které by za to stály můžete dnes dosáhnout pouze velmi specifickým tématem, ale proč nemít portál pro vnitrofiremní vzdělávání, či jako online podporu pro vaše kurzy naživo? Tak přesně pro tyto účely Moodle poslouží skvěle. Moodle umožňuje snadnou publikaci studijních materiálů, zakládání diskusních fór, sběr a hodnocení elektronicky odevzdávaných úkolů, tvorbu online testů a řadu dalších činností sloužících pro podporu výuky. Moodle běží na Unix, Linux, Windows, Mac OS X, Netware a na jakémkoliv dalším systému, který podporuje PHP. Data jsou ukládána v databázi MySQL, PostgreSQL, MS SQL nebo Oracle.

Oficiální stránky: moodle.org.

Joomla

profesionální redakční systém určený pro kompletní správu webového obsahu. Obsahuje velké množství pluginů a dostupných rozšíření, podporuje změny vzhledu, blogy, diskusní fóra, hlasování, kalendář, apod. Joomla disponuje kvalitní základnou vývojářů a přispěvovatelů, je licencována pod GNU GPL a šiřitelná zdarma.

Oficiální stránky: www.joomla.org

Textpattern    

název dnes již už bohužel ne tak známého CMS, tedy webového redakčního systému pro správu obsahu. Motto Textpatternu zní “flexible, elegant and easy-to-use content management system”. A je to opravdu trefné, jeho možnosti jsou omezené pouze vaším umem, znalostí (PHP, JS) a zkušeností.

Oficiální stránky: textpattern.com

PrestaShop

Internetové obchody si dnes lidé pořizují buďto jako SAAS (software jako služba), nechávají si je naprogramovat a nebo se do toho pustí sami. Nainstalují si například PrestaShop a staví svůj obchod na něm. U nás to mají o to jednodušší tím, že se PrestaShop instaluje jedním kliknutím.

OsCommerce

internetový obchod, který je možno stáhnout a nainstalovat zdarma. Obsahuje mnoho funkcí a je možné jej dále rozšiřovat pomocí modulů. Výhodou je orientace spíše na uživatele začátečníka.

Oficiální stránky: www.oscommerce.com

ZenCart

profesionální e-shop systém, který poskytuje rozsáhlé možnosti rozšíření při zachování jednoduchého nastavení a používání. Obsahuje inteligentní systém správy šablon.

Oficiální stránky: www.zencart.com

PunBB

v PHP vytvořené kvalitní fórum, které lze snadno implementovat do Vašeho webu a nebo jím Váš web tvořit. Kromě PHP vyžaduje také jednu databázi, a to MySQL či PostgreSQL nebo SQLLITE.

Oficiální stránky: punbb.informer.com

Další otestované aplikace

PhpBB – Open source forum

Magento – Free ecommerce software

Prestashop – Free ecommerce software

Mambo – Open source řešení pro content managment a aplikace

PhpRS – Redakční a publikační systém

Aplikace již instalované na VPS:

 

 

Poslední změna: 9 června, 2021

Pomohla ti tato nápověda?

Související články nápovědy