Jak konfigurovat server –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ nastavení souboru PHP.ini

Věděli jste, že na rozdíl od webhostingu, můžete na vlastním VPS upravovat konfiguraci PHP a dalších parametrů podle svých potřeb? A ni k tomu nemusíte kontaktovat podporu.

Vše jde udělat přímo z VPS Centra, kde naleznete soubor PHP.ini. Ten můžete pro konkrétní doménu libovolně editovat nebo lze vytvořit šablonu, podle které se budou nastavovat nově aktivované domény.

Nastavení u konkrétní domény

Nejdříve se podíváme, jak upravit PHP pro konkrétní doménu. Nejprve se přihlaste do administrace.

V pravém menu vyberte doménu a klikněte na Nastavení. Najdete editor pro PHP a v něm proveďte úpravy. Změny nezapomeňte uložit.

TIP: VPS Centrum hlídá, abyste neuložili hodnotu, která by server mohla rozbít, stejně však doporučujeme konfiguraci zálohovat.

Nastavení šablony pro nově aktivované domény

Díky vlastnímu serveru můžete mít neomezený počet aktivovaných domén. Samozřejmě, pokud to bude server stíhat. V horním menu klikněte na „Správa serveru“ a o kus níže, na úplném konci, najdete šablony pro PHP, Apache a Nginx.

Vyberte PHP a proveďte změny. Ty pak budou na nově aktivovaných doménách propsané už od začátku.

Proč upravovat PHP.ini

Mnoho programů je napsaných tak, že úpravy přímo v PHP vyžadují. Každá hostingová společnost má na svých tarifech vlastní hodnoty. Snaží se nakonfigurovat server tak, aby klidně na jednom serveru běželo přes tisíc webhostingových tarifů. Samozřejmě čím menší hodnoty budou, tím toho server víc vydrží a provider bude tak ve větším zisku. Bohužel to někdy odnese právě zákazník, který má PHP hodnoty předem nastavené a nemůže je změnit.

VPS je pouze vaše, a nikdo váš projekt nebude omezovat, takže máte možnost si konfiguraci upravit k obrazu svému. Už při instalaci však máte navolené naše doporučené nastavení, které nám dlouhodobě funguje a je spolehlivé.

Doporučujeme přečíst náš článek webhosting nebo virtuální server, kde do detailu rozebíráme (ne)výhody jednotlivých řešení.

Parametry a jejich hodnoty

Křížek (#) znamená komentář. Do řádku, který takto začíná si můžete napsat cokoliv. Na konfiguraci to vliv mít nebude. Typicky se používá pro poznámku, či ho můžete použít jako vypínač (zapnout/vypnout):

  • max_execution_time: Jak maximálně dlouho může běžet skript (s).
  • memory_limit: Kolik si může vzít skrip maximálně paměti (MB).
  • pm.max_children: kolik RAM bude na vyčleněno na web server (MB).
  • pm.process_idle_timeout: Jak dlouho čekat, když přestane proces odpovídat (s,m,h)
  • request_terminate_timeout: Čas, po kterém bude skript ukončený. Volba se používá v případě, že max_execution_time proces neukončí (s).

Pomohl Vám tento článek?

Podobné články