1. Home
  2. Servery základní
  3. Migrace domén pomocí VPS Centra
  1. Home
  2. Domény
  3. Migrace domén pomocí VPS Centra

Migrace domén pomocí VPS Centra

V nové verzi VPS Centra 2.55 jsme implementovali nový migrační nástroj, který vám usnadní migraci domén z jednoho serveru na druhý.

V nejnovějším releasu 2.55 přibyla možnost opakování migrace, a to nejen u e-mailů (pokud u více domén potřebujete synchronizovat poštu), ale také opakování celého procesu migrace. Systém automaticky zkusí migraci znovu, pokud dojde k chybě, čímž se samozřejmě zvyšuje šance na úspěšné dokončení.

Podíváme se, jak si převést svojí první doménu a na co si dávat pozor.

1. krok – Propojení serverů

Vstupte do administrace serveru kam chcete doménu převést. Sekce Správa serveru>Migrace. Zde vyplníte přihlašovací údaje k root účtu (ssh) na server, odkud budete doménu převádět.


Zadáte tedy ID serveru např. xyz10.vas-server.cz a vyplníte heslo k SSH. Administrace se navzájem propojí během pár minut a poté můžeme začít s převodem.

Pokud by migrace neprošla, jak má, na scénu přichází právě opakování migrace.

A všimněte si ještě jedné drobné novinky. Verze 2.55 zjednodušuje proces zabezpečení úspěšně migrovaných webů. Na jeden klik si tak můžete vystavit Let’s Encrypt SSL certifikát přímo z místa nástroje migrátoru.

2. krok – Převod domény

Servery jsou propojené a vyjede nám seznam aktivních domén a jejich služeb, které můžeme na nový server převést. Momentálně lze převádět jednu doménu. Hromadná migrace zatím není možná.

V seznamu si tedy vyberete jednu doménu a služby, které chcete převést. V našem případě se jedná o vymyšlenou doménu webapka.cz a chceme převést veškeré e-maily, databáze a web. Zahájíme migraci a čekáme.

3. krok – Kontrola

Migrace je hotová a teď je potřeba zkontrolovat, jestli se všechno v pořádku převedlo a založilo. Zobrazí se vám tlačítko podrobnosti, kde najdete veškeré potřebné logy ohledně migrace.

Jakmile bude všechno dokončeno, je čas na kontrolu. Podívejte se na e-mailové schránky, FTP účty a databáze a porovnejte to s původním serverem.

Co se nepřevádí:

  • Konfigurace PHP a webserveru – vytvoří se pouze naše defaultní, takže pokud máte individuální úpravy, tak musíte konfiguraci poté upravit nebo převést konfigurační soubory manuálně
  • Nastavení DNS –  Záznamy se nepřevedou a je nutné je na novém serveru vytvořit znova
  • Aplikace nad rámec VPS Centra – pokud jste si na server nainstalovali Gitlab, Elastic Search nebo Mautic, tak je potřeba aplikace nainstalovat i na serveru novém nebo upravit konfigurace.

Stále se jedná o nástroj, který je nový a bude potřeba doladit funkcionalitu. Už je ale ve stavu, kdy dokáže většině zákazníků převést data domény na pár kliků.

Efektivní klonování databází a subdomén:

Nová verze VPS Centra od releasu 2.55 podporuje klonování celých databází webů a subdomén (např. z testovací subdomény na ostrou doménu), včetně klonování FTP. Tato funkce zefektivňuje zálohování a duplikaci webových projektů, což se hodí právě během vývoje a jakémkoliv testování.

Postup je jednoduchý. Vyberete si doménu, kterou chcete spravovat.

Klonování FTP

Poté vyberete konkrétní subdoménu, kterou chcete klonovat a nebo si rovnou vytvoříte novou. A případně rovnou naklonujete i databázi.

Po vytvoření MySQL databáze můžete klonovat i obsah databáze.

Pokud najdete v nástroji chybu, nepovede se migrace nebo máte nápad, jak ji vylepšit, tak nám určitě napište.

Updated on 19.4.2023

Was this article helpful?

Related Articles