1. Home
  2. Servery základní
  3. Migrace domén pomocí VPS Centra
  1. Home
  2. Domény
  3. Migrace domén pomocí VPS Centra

Migrace domén pomocí VPS Centra

V nové verzi VPS Centra 2.46 jsme implementovali nový migrační nástroj, který vám usnadní migraci domén z jednoho serveru na druhý. Nástroj slouží jako pomůcka, když kvůli zastaralé verzi Linuxové distribuce potřebujete převést aplikace na nový a aktuální server.  Funguje to pouze mezi VPS Centry.

Podíváme se, jak si převést svojí první doménu a na co si dávat pozor.

1. krok – Propojení serverů

Jak jsme zmínili na začátku, tak tato migrace zatím funguje pouze mezi VPS Centry.

Vstupte do administrace serveru kam chcete doménu převést. Sekce Správa serveru > Migrace. Zde vyplníte přihlašovací údaje k root účtu (ssh) na server odkud budete doménu převádět.


Zadáte tedy ID serveru např. xyz10.vas-server.cz a vyplníte heslo k SSH. Administrace se navzájem propojí během pár minut a poté můžeme začít s převodem.

2. krok – Převod domény

Servery jsou propojené a vyjede nám seznam aktivních domén a jejich služeb, které můžeme na nový server převést. Momentálně lze převádět jednu doménu. Hromadná migrace zatím není možná.

V seznamu si tedy vyberete jednu doménu a služby, které chcete převést. V našem případě se jedná o vymyšlenou doménu webapka.cz a chceme převést veškeré e-maily, databáze a web. Zahájíme migraci a čekáme.

3. krok – Kontrola

Migrace je hotová a teď je potřeba zkontrolovat, jestli se všechno v pořádku převedlo a založilo. Zobrazí se vám tlačítko podrobnosti, kde najdete veškeré potřebné logy ohledně migrace.

Jakmile bude všechno dokončeno, je čas na kontrolu. Podívejte se na e-mailové schránky, FTP účty a databáze a porovnejte to s původním serverem.

Co se nepřevádí:

  • Konfigurace PHP a webserveru – vytvoří se pouze naše defaultní, takže pokud máte individuální úpravy, tak musíte konfiguraci poté upravit nebo převést konfigurační soubory manuálně
  • Nastavení DNS –  Záznamy se nepřevedou a je nutné je na novém serveru vytvořit znova
  • Aplikace nad rámec VPS Centra – pokud jste si na server nainstalovali Gitlab, Elastic Search nebo Mautic, tak je potřeba aplikace nainstalovat i na serveru novém nebo upravit konfigurace.

Stále se jedná o nástroj, který je nový a bude potřeba doladit funkcionalitu. Už je ale ve stavu, kdy dokáže většině zákazníků převést data domény na pár kliků.

Pokud najdete v nástroji chybu, nepovede se migrace nebo máte nápad, jak jí vylepšit, tak nám určitě napište.

Updated on 26.5.2021

Was this article helpful?

Related Articles