1. Home
  2. Servery základní
  3. Jak to je se zálohami?

Jak to je se zálohami?

Zálohování je v dnešní době v podstatě nutnost. Věřte, že když se něco pokazí, každý je rád, že má kam „sáhnout“, respektive, že má velkou šanci ztracená data „oživit“. A k tomu nepotřebujete žádnou magii, jen selský rozum a zálohu.

Jak je to se zálohami na virtuálních serverech

Na virtuálních serverech (VPS) se o zálohy stará uživatel primárně sám, pokud se s námi nedomluví jinak. Jinými slovy, to, co se stane fyzickému serveru v serverovně, to jde za námi, ale za smazání dat z VPS je vždy zodpovědný zákazník.

Pro bližší představu mrkněte na naše video:

Jak nechat zálohování na nás

Jeden vtip hovoří o aplikaci zdarma, která umí zálohovat. Pro obnovu dat ale potřebujete placený plugin. Je tedy záhodno mít i jistotu obnovy. Proto je občas fajn vyzkoušet, jestli je ze záloh skutečně možné data obnovit podle vašich představ. Pokud se ale tím zabývat nechcete, můžete zálohu nechat na nás. 

Vše je o domluvě. Zálohovat můžeme denně nebo týdně (do geograficky oddělené serverovny, která je v Praze). U této zálohy si může každý uživatel specifikovat, jaké složky či domény si přeje zálohovat. To znamená, že se nezálohuje celé VPS a nemusíte tak počítat s prostorem navíc pro systém, tempy atp.

V nabídce máme dvě možnosti:

1x denně – 14 záloh – 14 dní zpětně – 10 Kč/GB/měsíc/bez daně.
1x týdně – 5 záloh – měsíc zpětně – 6 Kč/GB/měsíc/bez daně.

Zálohování můžete objednat buď přes podporu (info@vas-hosting.cz) či z kontaktního formuláře.
Další možností je objednat zálohování přímo ze Zákaznického Centra:

Pokud se limit překročí, budete to vědět první a limit se buď opět navýší anebo se upraví zálohy. Určitě kvůli tomu o žádnou z nich nepřijdete.

Pozor! Zálohy jsou dostupné pouze pro nás a vy je v administraci neuvidíte. Pro obnovu dat je potřeba napsat na podporu. Jednotlivé zálohy pak můžeme poskytnout ke stáhnutí nebo je obnovit přímo na serveru.

Stejně fungují i zálohy pro dedikované servery.

Jak zálohovat ve vlastní režii

Pokud se rozhodnete zálohu řešit sami, VPS Centrum vám s tím pomůže.

Ve VPS Centru se totiž zálohují veškeré databáze na serveru automaticky. Najdete tam historii vždy 7 dní zpětně. Zálohy se provádí v brzkých ranních hodinách a najdete je na SSH ve složce /root/backup/

Ve VPS Centru je poté formulář pro vytváření automatických záloh na FTP, do cloudu nebo na Dropbox. Tam už si zálohy nastavíte podrobněji podle svých potřeb.

Časování:
Občas se setkáváme s dotazy, zda si checkboxy nedělají, co chtějí. Ve skutečnosti ale fungují na principu podmínek.

Ukážeme si názorný příklad:

Pokud vyberete „6“ a „Út, zálohování proběhne každý 6. den v měsíci, ale jen tehdy, pokud by tento den vyšel na úterý. Chcete-li zálohovat například každou neděli, zaškrtněte v prvním výběru „Zálohovat tyto dny v měsíci“ „Každý den a ve druhém výběru dne v týdnu „Ne  

VPS Centrum dále umí každodenní zálohování všech databází, lokálně na daném serveru a drží 7 dnů historii zpět. To je prima pro rychlou obnovu umazaných dat z databáze.

Zálohy na webhostingu

Zálohování je zahrnuté v ceně webhostingu. Zálohujeme automaticky, každý den brzo ráno. A jsme schopní zálohovaná data vytáhnout až 21 dní zpětně a pro jejich obnovu nebo stáhnutí je potřeba nám napsat.

Updated on 8.8.2023

Was this article helpful?

Related Articles