1. Úvod
  2. Servery základní
  3. Jak to je se zálohami?

Jak to je se zálohami?

Zálohy na virtuálních serverech

Jsme přesvědčeni, že záloha dat je dobrý nápad.

Uživatel se o zálohy na virtuálním serveru (VPS) stará primárně sám, pokud se s námi nedomluví jinak. Jinými slovy, proti selhání disku jsme chráněni technologií RAID a na zhavarované disky 7×24 dohlíží služba v serverovně. Za smazání dat z VPS je ale zodpovědný zákazník.

Nechte zálohu na nás 

Fousatý vtip hovoří o aplikaci zdarma, která umí zálohovat. Pro obnovu ale potřebuje placený plugin. Je tedy záhodno mít i jistotu obnovy. Proto je velmi dobrý nápad občas vyzkoušet, jestli jste schopni z prováděných záloh skutečně data obnovit podle vašich představ. Pokud se tím zabývat nechcete, můžete zálohu nechat na nás. 

Pokud se na tom domluvíme, budeme provádět denní zálohy do geograficky oddělené serverovny. (také v Praze) U této zálohy si může každý uživatel specifikovat, jaké složky či domény si přeje zálohovat. – Nezálohuje se tedy celé VPS a nemusíte tak počítat s prostorem pro systém, tempy atp.

Cena tohoto zálohování je 10 Kč za 1 GB / měsíc. Např. velikost zálohované domény je 5 GB, nastavíme tedy limit 5 GB za poplatek 50 Kč / měsíc a budete mít dostupné zálohy 14 až 21 dní nazpět.

Pokud se limit překročí, budeme vás předem informovat a limit se buď navýší anebo se upraví zálohy. Určitě kvůli tomu o žádnou zálohu přicházet nebudete.

Pozor! Zálohy jsou dostupné pouze pro nás a vy je v administraci neuvidíte. Pro obnovu dat je potřeba napsat na podporu. Jednotlivé zálohy můžeme poskytnout ke stáhnutí nebo obnovit přímo na server.

Stejně fungují i zálohy pro dedikované servery.

Zálohujte ve vlastní režii

Pokud se rozhodnete zálohu řešit sami ve své režii, jde Vám VPS Centrum naproti.

Automaticky VPS Centrum zálohuje veškeré databáze na serveru. Najdete tam historii vždy 7 dní zpětně. Zálohy se provádí v brzkých ranních hodinách a najdete je na SSH ve složce /root/backup/

V administraci serverů VPS Centrum je poté formulář pro vytváření automatických záloh na FTP nebo do cloudu na Dropbox. Tam už si zálohy nastavíte podrobněji podle svých potřeb-

Tím FTP je myšleno nějaké zařízení podporující tuto technologii. Může se jednat o službu u jiného poskytovatele, NAS v kanceláři či jiný server. Rozhodně není dobrý nápad zálohovat server na něj samotný.

Časování:
Někdy se setkáváme s dotazy, že si chackboxy dělají co chtějí… Ve skutečnosti ale fungují na principu podmínek. Pokud bych vybral 6 a Út, provedla by se záloha každý 6. den v měsíci pouze pokud by tento den vyšel na úterý. Pokud budete chtít provádět zálohu například každou neděli, zašktrněte v prvním poli Každý den a ve druhém poli Ne.  

Dále VPS Centrum dělá každý den zálohy všech databází lokálně na daném serveru a drží 7 dnů historii zpět. To je prima pro rychlou obnovu umazaných dat z databáze.

 

Zálohy na webhostingu

Zálohy provádíme automaticky, každý den brzo ráno a jsou v ceně webhostingu. Zálohy jsou k dispozici až 21 dní zpětně a pro jejich obnovu nebo stáhnutí je potřeba nám napsat.

Poslední změna: 7 ledna, 2022

Pomohla ti tato nápověda?

Související články nápovědy