1. Home
  2. WordPress
  3. Jak na migrace: WordPress

Jak na migrace: WordPress

Migrátor v našem VPS Centru


Přihlašte se do svého VPS Centra, kam chcete WordPress zmigrovat. Sekce Instalace CMS > Migrovat viz.

Zobrazí se opravdu jednoduchý formulář, který stačí vyplnit a spustit migraci.

Jakmile se migrace dokončí budete upozornění e-mailem. Proces migrace funguje následovně:

  • Připojení na FTP
  • Nahrání skriptu na dump DB a načtení údajů z wp-config.php
  • Stáhnutí dumpu DB a FTP
  • Vytvoření lokální DB na novém serveru a import dat vč. FTP
  • Aktualizace wp-config.php

Po migraci zkontrolujte:

PHP verze

Zkontrolujte, jestli na našem serveru máte stejnou PHP verzi, jako u původního poskytovatele. Pokud u nás budete mít novější verzi, tak se pluginy nebo samotný WP nemusí správně chovat.

Jestli migrujete ze sdíleného hostingu, tak se vám bude hodit naše nápověda, jak upravovat PHP.ini. Na vlastním serveru si totiž PHP limity můžete libovolně přizpůsobovat. Na stejném místě nastavíte i PHP verze.

SSL / HTTPS

Jestli jste na původním hostingu měli aktivní SSL, tak nesmíte zapomenout ho vygenerovat i na našem serveru. Jenže certifikát nejde vygenerovat dokud DNS nebudou směřovat už na nový server.

Doporučujeme vypnout přesměrování na HTTPS dokud certifikát nevygenerujete. V pluginu to je většinou zaškrtnutí políčka: Vynucené HTTPS / šifrování. 

Naše defaultní konfigurace webserveru spojení nevynucuje, takže pokud jste to měli v konfiguraci webserveru, tak nemusíte nic řešit. Zase až certifikát vygenerujete, tak stačí odkomentovat pár řádku a veškerý provoz pojede přes HTTPS.

Určitě se bude hodit naše nápověda, jak zavést HTTPS krok za krokem.

.HTACCESS

Další kámen úrazu může být soubor .htaccess. Všechna nastavení, které jste měli na původním serveru nemusí korektně fungovat na serveru novém. Uvídíte, jak se prezentace bude chovat a pokud jste všechno zkontrolovali (PHP, SSL), tak je čas na .htaccess.

Doporučujeme pro ověření problému zkopírovat defaultní verzi .htaccessu pro WordPress. Původní verzi si někam uložte. Pokud se web rozjede, tak je třeba u původní verze odebírat řádky a zjistit, kde je jádro problému.

DNS

Migrace se nepovede pokud DNS nesměřují na původní hosting či server. Když máte zkontrolovanou verzi PHP, vypnuté nucené spojení přes HTTPS, je čas změnit DNS na nový server.

Záleží jestli chcete mít DNS servery u nás. Tuto variantu doporučujeme, protože DNS záznamy budete spravovat z jednoho rozhranía v případě problémů máme větší prostor pro podporu. Přijde vhod nápověda Jak změnit DNS servery na Váš Hosting nebo jak u nás spravovat DNS záznamy.

Při zakládání domén automaticky nastavíme DNS záznamy na náš server.Pokud nevyužijete naše nameservery, nastavení DNS u nás poslouží jako vzor k nastavení u někoho jiného.

TTL

Před migrací doporučujeme ještě snížit TTL. Není to zásadní, ale ušetříte nějaký ten čas navíc.

Pokud máte s čímkoliv problémy nebo něčemu nerozumíte, určitě nám napište a rádi pomůžeme. 🙂

Kde hledat když se něco nepovede?

Podívejte se přímo na stránky WordPressu, nebo zkontrolujte logy serveru.

Plugin: All-in-One WP Migration

Zdarma si můžete nainstalovat tento plugin a vytvářet zálohy či exportovat celý web a pak jednoduchým importem web přesunout na nový server. Tento plugin se instaluje klasicky z repozitáře WordPress jako každý jiný. Stačí zadat jeho název, vyhledat a nainstalovat.

Export

Při exportu stránky můžete změnit hlavní URL, když přesouváte web ze subdomény nebo úplně na jinou doménu viz.

Export WordPressu pomocí pluginu

Export WordPressu pomocí pluginu

Soubor bude mít koncovku .wpress, který můžete pomocí stejného pluginu importovat.

Import

Jednoduše soubor přenesete pomocí drag&drop anebo vyberete odkud se má nahrát. Ve free verzi je limit jen 150 MB. Existuje ale možnost si doinstalovat rozšiřující plugin, který je také zdarma a umožní migrovat weby až do velikosti 500 MB. Ke stažení zde.

Import WordPressu pomocí pluginu

Import WordPressu pomocí pluginu

Bez pluginu

Přeneseme obsah FTP a databáze na nový server.

Poté můžeme změnit konfiguraci ve wp-config.php, kde aktualizujeme přihlašovací údaje do nové databáze.

Úprava přihl. údajů k databázi

Úprava přihl. údajů k databázi

Pokud se bude měnit cílová URL nebo doména, musíte ještě změnit URL v databázi na kterou je WordPress vázaný. Pomůže k tomu plugin Velvet Blues Update URLs.

Další věcí, kterou je třeba ve wp-config.php změnit platí, pokud chcete pro testování využívat naší alternativní adresu. Aby WordPress sám nepřesměrovával na cílovou doménu, stačí do wp-config.php přidat:

define( 'WP_HOME', 'https://www.domena.cz.vhs03.vas-hosting.com);
define( 'WP_SITEURL', 'https://www.domena.cz.vhs03.vas-hosting.com' );

vhs03 je jméno serveru, kde je wordpress nainstalovaný. To může být jiné. Celou tu část s adresou nejsnáze zjistíte, když kliknete na ikonu s alternativní adresou pro testování v Zákaznickém centru.

Až s úpravami skončíte, můžete tyto dva řádky odmazat a WordPress se začne chovat standardně.

Odkaz na celý článek: Jak na migrace.

Updated on 6.1.2022

Was this article helpful?

Related Articles