1. Úvod
  2. Domény
  3. Co je to doména?

Co je to doména?

Slovo doména je zažitá zkratka z plného názvu „doménové jméno„. Jedná se o unikátní adresu v rámci internetu, která se nejčastěji píše do adresního řádku prohlížeče.

Z technického pohledu je hlavní funkcí domény nahrazení složité číselné IP adresy, přiřazené počítačům v Internetu. Člověk si lépe pamatuje vas-hosting.cz než např. 46.234.101.21. Vícé o internetové doméně vám poví Wikipedie.

Kdo domény spravuje?

Dobrá otázka. O každou doménu se stará tzv. Centrální registr, který má na starost danou koncovku(y).

O .CZ domény se stará např. sdružení CZ.NIC

K čemu potřebuju doménu?

Pokud podnikáte na internetu anebo máte firemní systémy a potřebujete z nich přistupovat z internetu, tak se bez doménového jména neobejdete.

Na doméně může běžet webhosting, na kterém budete mít webovou prezentaci i e-maily.

Můžete si k doméně objednat pouze e-mail hosting, tak abyste měl e-mail vasejmeno@firemninazev.cz a mohl komunikovat se zákazníky či partnery.

Pokud máte virtuální server a na něm založený hosting pro firemninazev.cz, tak aby byla vidět na internetu, je nutné mít zaregistrovanou doménu firemninazev.cz .

Na našem blogu najdete hezký článek, který rozepisuje rozdíl mezi webhostingem a VPS.

Jak doménu zaregistrovat?

Stačí jít na náš web do sekce registrace domén, napsat název domény, který si přejete zaregistrovat a podívat se jestli je volná. Pokud ano, můžete provést registraci a až po zaplacení faktury, se provede registrace.

Poslední změna: 15 června, 2018

Pomohla ti tato nápověda?

Související články nápovědy