1. Home
  2. Domény
  3. Co je to doména?

Co je to doména?

Slovo doména je zažitá zkratka z plného názvu “doménové jméno“. Jedná se o unikátní adresu v rámci internetu, která se nejčastěji píše do adresního řádku prohlížeče.

Z technického pohledu je hlavní funkcí domény nahrazení složité číselné IP adresy, přiřazené serverům v Internetu. Člověk si lépe pamatuje vas-hosting.cz než např. 46.234.101.21. Více o internetové doméně vám poví Wikipedie.

Kdo domény spravuje?

Dobrá otázka. O každou doménu se stará tzv. Centrální registr, který má na starost danou koncovku(y).

Každý stát má vlastní organizaci, která domény spravuje… EU domény se spravují z Bruselu a například o CZ domény se stará sdružení CZ.NIC

K čemu potřebuji doménu?

Pokud podnikáte na internetu anebo máte firemní systémy a potřebujete z nich přistupovat z internetu, tak se bez doménového jména neobejdete.

Můžete si k doméně objednat pouze e-mail hosting, tak abyste měl e-mail vasejmeno@firemninazev.cz a mohl komunikovat se zákazníky či partnery.

Pokud máte virtuální server a na něm založený hosting pro firemninazev.cz, tak aby byla vidět na internetu, je nutné mít zaregistrovanou doménu firemninazev.cz .

Na našem blogu najdete hezký článek, který rozepisuje rozdíl mezi webhostingem a VPS.

Rozdíl mezi doménou a webhostingem

Jak bylo již řečeno, doména je jen překlad, který řekne počítačům, kde hledat obsah k zobrazení, pokud někdo zadá do prohlížeče adresu.
Na serveru, kam se doména odkáže, musí být ale nějaký obsah (web), který se bude zobrazovat. Takový web se skládá z obrázků, textů atp a to jsou data, která musí být někde uložená. A tomu místu se říká webhosting.

Jak doménu zaregistrovat?

Stačí jít na náš web do sekce registrace domén, napsat název domény, který si přejete zaregistrovat a podívat se jestli je volná. Pokud ano, můžete provést registraci a až po zaplacení faktury, se provede registrace.

Updated on 27.3.2023

Was this article helpful?

Related Articles